русукр

Покоївка

Покої́вка (рос. горничная, англ. maid, нім. Magd) — служниця, яка прибирає кімнати та виконує деякі інші хатні роботи, крім готування їжі. В XV - XIX столітті покоївки були обов'язковим атрибутом резиденцій аристократів, поміщиків, купців тощо.

Нині покоївкою називають служницю багатого будинку або працівницю готелю.

В Україні профтехучилища готують покоївок, а професійні навички вони отримують безпосередньо на виробництві.

У готелях покоївок поділяють на розряди: 1-го та 2-го розряду. Обов'язки та завдання їх зазвичай стандартні:

  • Покоївка зустрічає і розміщує гостей.
  • Здійснює щоденне, поточне і генеральне прибирання номерів і закріплених за нею приміщень загального користування згідно з прийнятою технологією і періодичністю.
  • Змінює постільну білизну, рушники і туалетні речі після кожного виїзду мешканця, а в разі тривалого проживання — у терміни, передбачені Правилами користування готелями та надання готельних послуг, прибирає ліжка.
  • Приймає замовлення від мешканців на побутові послуги та забезпечує їх своєчасне виконання.
  • У разі несправності меблів, телевізора, холодильника, радіоприймача, телефонного апарату, освітлювальних приладів, сантехнічного та іншого обладнання номерів подає заявку черговому на поверсі або адміністратору для проведення ремонту відповідними спеціалістами.
  • У разі виявлення зіпсованого мешканцями майна та обладнання готелю інформує про це чергового на поверсі.
  • Стежить за своєю зовнішністю.
  • Додержується правил і норм безпечного виконання робіт із застосуванням електроприладів, драбини тощо (витяг з посадової інструкції покоївки готелю).

Покоївка – це працівник готелю або будь-якого лікувально-оздоровчого закладу, який забезпечує відповідні санітарно-гігієнічні та екологічні умови приміщень для тимчасового перебування мешканців.

Соціально-економічне значення професії:

Назва професії «покоївка» походить від старослов’янського слова «покої», що у давнину означало житлову кімнату. Для догляду за цим помешканням, прибиранням, а також виконанням різноманітних послуг необхідна була присутність у «покоях» дівчини-служниці. Згодом, з розвитком економіки, культури, розширенням торговельних зв’язків люди стали більше подорожувати, тому виникла потреба створення спеціальних постоялих дворів (в подальшому – готелів), де подорожніх повинні були прийняти, нагодувати та забезпечити транспортом.

Ось уже протягом багатьох століть розвитку готельного бізнесу покоївка створює побутовий та психологічний комфорт для мешканців готелю.

Характеристика процесу праці:

Покоївка зустрічає і розміщує гостей, здійснює прибирання номерів, змінює постільну білизну, прибирає ліжка, стежить за роботою холодильників, радіоапаратури, приймає замовлення від мешканців на побутові послуги, стежить за тим, щоб клієнти при виїзді не загубили свої речі і не брали речей готелю, спілкується з клієнтами на високому культурному рівні, виконує свою роботу без шуму, охайно та швидко.

Одним з очікуваних результатів роботи покоївки повинно стати створення комфортних умов проживання клієнтів готельного закладу, аби вони почували себе як вдома.

Знаряддя праці:

До засобів виробництва покоївки відносяться: щітки, віники, совки, широкий асортимент хімічних миючих засобів. Механізація робіт по прибиранню у готелях передбачає наявність різноманітних машин та механізмів – пилососів, натирачів підлоги тощо.

Вимоги професії до робітника:

Особливістю готельного господарства є цілодобовий цикл обслуговування, тому покоївка перш за все повинна бути психологічно готовою до такої роботи.

Можна виділити основні професійні якості, якими вона повинна володіти: працелюбність, організованість, охайність, висока витривалість, комунікабельність, дипломатичність, здатність справляти гарне враження.

Професію покоївки набувають:

У професійно-технічних навчальних закладах та безпосередньо на виробництві. Крім того, у практиці професійного навчання застосовується перепідготовка незайнятого населення. Професія «покоївка» пов’язана з багатьма іншими професіями обслуговуючого персоналу готельного господарства. Це черговий адміністратор, портьє, чергова на поверсі, завідуюча поверхом (секцією), старша покоївка.

Перспективи зайнятості:

Готельне господарство, а також лікувально-оздоровчі заклади являють собою галузь економіки, що швидко розвивається. Імовірність працевлаштування професійно навченої покоївки при цьому велика. При наявності вказаних характеристик безробіття покоївці практично не загрожує, особливо якщо вона володіє суміжними професіями та розмовляє іноземною мовою. Також покоївка може, після відповідного додаткового перенавчання, працювати економкою у сім’ї.

м. Генічеськ, вул.Ковпака, 36
05534-30234; 05534-30236; 05534-30238

ПТУ № 27 м. Генічеськ © 2012-2013
Всі права захищені